piątek, 22 kwietnia 2016

Nic tak nie zaznaczy krawędzi trawnika względnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Bardzo duże, bowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby zasłania sąsiadujące domy a także ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze roślinne plot było nadzwyczaj strzeliste a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Należy pamiętać niemniej jednak, że jak rośliny nas przewyższa, ich obcinanie może być dosyć trudne.

Nic wyraźnie nie podkreśli projektu trawy czy tez rabaty jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty często nie potrafią dobrze wzrastać w wskazanych miejscach, niewielkie krzewy umieją utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu względnie osłonią gołe wycinki gleby. Schludnie ukształtowany mały żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niewysokie ewentualnie rosłe zielone ogrodzenia można otrzymać z roślin szpilkowych.

Niestety, krzewy z tej klasy mogą być o wiele droższe niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej znosi cień cis zwyczajny. Zwykle szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, aliści jego klasę Fastigiata Robusta jest dozwolone zostawić samopas.Będzie migiem dojrzewał a oszczędzi filarowy zarys.

Jeśli wasz zaułek jest nader ciemny, warto aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi zmazami. Niektóre spośród cienioznośnych klasów maja wariacji o złotawych bądź tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr nieskomplikowany Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w największym stopniu dosadnego w słońcu, aliści nawet w cieniu korona drzewa pozostają wcale jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz