środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce i względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy sztachety Winylowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na ploty PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też siekać na sześciany o symetrycznych kształtach, użytkowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia z plastyku wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z Winylu z Świnoujścia na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia PCV na plot i furtę ogrodzeniowa unosi się z kamieni różnego układu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z odłamków o nietypowych konturach, wypada je adekwatnie dobierać tzn. tak, by postać każdego następnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenie plastikowe należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, ażeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz